Mersin’den dünyaya katma değerli çimento

Aleyna Sevim / MERSİN – Sabancı Topluluğu şirketlerinden Çimsa, Mersin Fabrikası’nda yeni kalsiyum alüminat çimento (CAC) yatırımını tamamladı. Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Çimsa CEO’su Umut Zenar ve Sabancı Holding Malzeme Teknolojileri Grup Başkanı Burak Orhun’un verdiği bilgilere göre, yaklaşık 1,5 milyarlık yatırımla 16 ayda tamamlanan tesiste üretilecek ürünlerin yüzde 90’ı Mersin’den dünyaya ihraç edilecek. Türkiye’nin katma değerli ihracat seferberliğine katkıda bulunacak Çimsa CAC alanında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri haline geldi. Ürünün Ar-GE aşamasından üretimine, pazarlamasından tüm satışına her aşamasını kadın yöneticiler yürütüyor.

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Çimsa’nin 2 temel önceliği olduğunu belirterek, “İlki ana işlerini daha küresel ve daha kârlı hale getirmek. İkincisi ise çimentodan yapı malzemelerine dönüşümü ve ürün çeşitlendirmesini başarıyla sürdürmek. Bu dönüşümde, CAC bir köprü görevi görüyor” dedi. Alper şöyle devam etti:

“CAC, ABD’de kanalizasyonlarda, Afrika’da maden sahalarının duvarlarının güçlendirilmesinde kullanılıyor. Normal bir çimentonun ömrü 20 yıl olmasına karşın bu ürünün ömrü 100 yıla kadar çıkabiliyor. Gri çimentonun bir ayda kazandığı dayanıma altı saatte ulaşan CAC, yüksek sıcaklığa dayanıklı olduğu için bin 500 dereceye kadar bozulmuyor. Şikretin sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu olan yeni yatırımın başlıca pazarları ise Avrupa ülkeleri, Kuzey Amerika, Çin ve Hindistan.”

Yenilikçi ürün geliştiriliyor

Fabrikadaki kapasitenin yaklaşık yüzde 90’ının dünya pazarlarına ihraç edileceğini söyleyen Sabancı Holding Malzeme Teknolojileri Grup Başkanı Burak Orhun şunları kaydetti: “Geçtiğimiz aylarda Münih’te açtığımız Sabancı Teknoloji Merkezi de müşterilerimizin talepleri doğrultusunda CAC ailesinde yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinde kilit bir rol üstlenecek. Münih ve Mersin arasındaki kurduğumuz köprüyle topluluk vaadimizde söylediğimiz gibi, Türkiye ile dünyayı birleştirmeyi sürdüreceğiz.”

Küresel pazarda üçüncü üretici

Çimsa’nın Türkiye’de üç entegre fabrikasıyla faaliyet gösterdiğini ifade eden Çimsa CEO’su Umut Zenar, “CAC tesisimize ev sahipliği yapan Mersin fabrikamız, dünyada gri çimento, beyaz çimento ve CAC üreten tek fabrika. ABD’de yüzde 20, İspanya’da ise yüzde 50’ye yakın pazar payına sahibiz. Tesisimizle Çimsa’nın CAC klinkeri üretim kapasitesi yıllık 65 bin tondan 131 bin tona yükselttik. Küresel CAC pazarında en büyük üçüncü üretici konumundayız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir